Šiuo metu vyksta Google Science Fair konkursas, kuriame varžosi 13-18 metų jaunieji mokslininkai iš viso pasaulio. Tai yra kasmetinis konkursas, kuris prasidėjo 2011 metais, siekiant suteikti moksliniais tyrimais susidomėjusiems moksleiviams erdvę pristatyti savo idėjas bei tyrimų rezultatus. Nuo pat konkurso pradžios susidomėjimas juo buvo didžiulis, o dalyvių skaičius šiemet perkopė dešimt tūkstančių dalyvių. Google Science Fair ne tik suteikia progą moksleiviams pasidalinti savo idėjomis su plačia auditorija, tačiau tuo pačiu skatina ir tolimesnį tyrimų vystymą, geriausiems dalyviams suteikdama stipendijas iki 50 tūkstančių dolerių. 

Dalyvių darbai yra vertinami komisijos, kurią sudaro labai plataus spektro profesionalai, savo srityse žinomi visame pasaulyje: mokslininkai, dėstytojai, žurnalistai, technologinių įmonių vadovai. Nors vykstantis dar nesenai, Google Science Fair konkursas jau sugebėjo sutraukti didžiulę auditoriją sekėjų: jo progresas kiekvienais metais yra apžvelgiamas daugybės šalių spaudoje, o geriausi konkurso dalyviai gauna neeilinę progą apie savo išvystytas idėjas pranešti visam pasauliui.

Džiaugiamės, kad tarp 20 geriausių konkurso dalyvių šiais metais pateko ir lietuvė Laura Steponavičiūtė! Ji keliaus į konkurso finalą, kuris vyks pagrindiniame Google biure Jungtinėse Amerikos Valstijose. Siūlome susipažinti su Lauros projektu, peržiūrėjus pristatomąjį video, o šiame straipsnyje norime skaitytojus supažindinti ir su pačia jaunąja mokslininke.


Vardas: Laura Steponavičiūtė

Konkurso amžiaus kategorija: 16-18m.

Gyvenamoji vieta: Vilnius

Projekto pavadinimas: Tyrimas apie nanodalelių žalą aplinkai (Detecting the environmental dangers of nanomaterials)Nuo ankstyvos vaikystės Lauros mama, beje, fizikos mokytoja, skatino dukrą skaityti knygas apie pasaulį. Taip Laura sužinojo apie nanodaleles, kurios slypi visur - nuo chemijos produktų, pvz. kremo nuo saulės, iki tokių paprastų daiktų kaip kojinės. Mergina susidomėjo, ar nanodalelės gali paveikti gyvus organizmus, todėl nusprendė tai ištirti, naudodama šparagines pupeles bei gėlą vandenį. Atlikusi tyrimą, ji suprato, kad nanodalelės gali padidinti chemikalų kiekį įvairiose terpėse, potencialiai priversti organizmus pasitraukti iš jų natūralių buveinių bei netgi privesti organizmus prie jų išnykimo. Laura tikisi, kad jos tyrimas paskatins naujų atsargumo priemonių, susijusių su nanodalelėmis, atsiradimą bei padidins bendrą supratimą apie chemikalų biologinius efektus.

Kas labiausiai Jus įkvėpė atlikti šį projektą?

Didžiausias įkvėpimo šaltinis atliekant savo projektą buvo ekologija. Aš nerimauju dėl mūsų planetos bei joje gyvenančių organizmų saugumo. Iš vienos pusės, nanotechnologijos yra neatsiejama mokslo dalis, padėjusi įgyvendinti žmonių gyvenimus pakeitusius išradimus. Iš kitos pusės, aš manau, kad mokslas turi vystytis tvariai: jis turi atnešti naudą žmonijai, tuo pačiu metu nežalodamas gamtos. Skaitinėdama apie nanotechnologijas, aš supratau, kiek mažai informacijos egzistuoja apie nanodalelių toksines savybes. Tai paskatino mane pagalvoti, kaip aš galėčiau patikrinti neigiamą nanodalelių poveikį organizmams, pavyzdžiui augalams. Mano mokytoja paskatino mane ištirti šį poveikį augalų augimo procesų metu.

Kada ir kaip Jūs pradėjote domėtis mokslu?

Jau pirmuose mano prisiminimuose figūruoja gamta bei mokslas. Vaikystėje man ypač patikdavo iš knygų lentynos išsitraukti didžiulius mokslo atlasus bei versti puslapius, ieškant paveiksliukų. Kai išmokau skaityti, aš pasirinkdavau man labiausiai patinkančius puslapius iš tų pačių mokslo atlasų ir juos iš eilės skaitydavau. Jei perskaitydavau kažką, ko nesuprasdavau, pasiimdavau knygą ir eidavau pas mamą, o ji man viską paaiškindavo. Ji taip pat mane nusivesdavo į savo klasę, kurioje buvo laikomi įvairūs modeliai bei prietaisai demonstracijoms. Atsimenu, kad kartu su sese žaisdavome su tais prietaisais, o mūsų mama mums paaiškindavo, kodėl šie prietaisai buvo sukurti ir kokią funkciją jie atlieka. Kai pradėjau eiti į mokyklą, pradėjau mokytis bei gilintis į gamtos subtilybes pati. Aš noriu žinoti atsakymus į klausimus, kurie šauna man į galvą beskaitant mokslinius straipsnius ar diskutuojant įvairiomis temomis. Aš taip pat noriu padėti mūsų aplinkai bei padėti žmonėms. Ir mokslas yra mano pasirinktas būdas tą padaryti.

Kokiu patarimu norėtumėte pasidalinti su kitais jaunais mokslininkais?

Kiekvieną kartą, kai sugebate ko nors pasimokyti iš sudėtingos situacijos, jūs išlošiate. Jūs susikuriate sau naujas galimybes. Niekada nebijokite svajoti, nes koks gi būtų gyvenimas be drąsių idėjų?


Google AdWords Lietuvos komanda ypač džiaugiasi Lauros pasiekimu bei linki jai sėkmės konkurso finale!